03/06/2025
Velkommen til en dybdegående gennemgang af to af NVIDIAs mest populære budget-grafikkort: GeForce GTX 1050 og GTX 1050 Ti. Disse kort, der blev lanceret som en del af NVIDIAs 1000-serie, også kendt som Pascal-generationen, har længe været et foretrukket valg for gamere på et stramt budget. Med priser på henholdsvis omkring $109 og $139 har de tilbudt en indgang til gaming i 1080p-opløsning uden at tømme pengepungen fuldstændigt. Men hvad er de egentlige forskelle mellem disse to kort, og hvilket af dem giver dig mest for pengene? I denne artikel vil vi dissekere deres specifikationer, analysere deres ydeevne i både syntetiske benchmarks og populære spil, og give dig en klar anbefaling, så du kan træffe det bedst mulige valg for dit gaming-setup.

Både NVIDIA GTX 1050 og GTX 1050 Ti var NVIDIAs første 14nm GPU'er, der anvender den effektive GP107 Pascal-arkitektur. De deler mange ligheder, herunder antallet af transistorer, TDP (Thermal Design Power), busbredde og chipstørrelse. Men som vi vil se, er det de små forskelle, der ofte gør den store forskel i den virkelige verden, især når det kommer til krævende spil. Lad os dykke ned i detaljerne og se, hvordan disse to kort står over for hinanden.
Specifikationer: En Nærmere Sammenligning
For at forstå ydeevnen er det essentielt at se på de tekniske specifikationer. Selvom GTX 1050 og GTX 1050 Ti deler den samme GP107-chip, er der afgørende forskelle i deres konfiguration, som direkte påvirker deres ydelse. Her er en detaljeret oversigt:
| MODEL | GeForce GTX 1050 2GB | GeForce GTX 1050 TI 4GB |
|---|---|---|
| SHADER UNITS | 640 | 768 |
| ROPs | 32 | 32 |
| GPU | GP107 | GP107 |
| TRANSISTOR COUNT | 3300M | 3300M |
| MEMORY CAPACITY | 2 GB | 4 GB |
| MEMORY TYPE | GDDR5 | GDDR5 |
| MEMORY BUS WIDTH | 128 bit | 128 bit |
| CORE CLOCK | 1354 MHz+ | 1290 MHz+ |
| MEMORY CLOCK | 1752 MHz | 1752 MHz |
| MSRP | $109 | $139 |
Som tabellen viser, har GTX 1050 Ti et højere antal shader-enheder (768 mod 640) og en markant større hukommelsesbuffer på 4 GB GDDR5 sammenlignet med GTX 1050's 2 GB. Selvom GTX 1050 kompenserer med en lidt højere base clock-frekvens, er den større mængde shader-enheder og den dobbelte VRAM-kapacitet på GTX 1050 Ti typisk mere afgørende for moderne spil. Dagens spil kræver som minimum 2 GB hukommelse, og AAA-titler kan nemt kræve mere. Spørgsmålet er, om 2 GB er nok til at klare sig, eller om GTX 1050 hurtigt kommer i klemme.
Design og Strømforbrug
De testede grafikkort i denne anmeldelse er MSI GTX 1050 2G OC og MSI GTX 1050 Ti 4G OC. Begge kort deler et klassisk MSI-design, med lignende størrelse og displayport-konfiguration. En af de mest attraktive egenskaber ved både GTX 1050 og 1050 Ti er deres lave strømforbrug. Strøm leveres udelukkende via PCI-E-porten, hvilket betyder, at begge grafikkort i teorien trækker maksimalt 75W strøm. Dette gør dem ideelle til systemer med lavt strømforbrug og små formfaktorer (SFF), hvor der ikke er behov for ekstra strømkabler fra strømforsyningen.
Denne effektivitet er et stort plus for brugere, der ønsker at opgradere ældre systemer, som måske ikke har en kraftig strømforsyning eller de nødvendige PCI-E strømstik. Selvom GTX 1050 Ti bruger en anelse mere strøm – omkring 5,4% mere end GTX 1050 – er støj- og temperaturprofilen næsten identisk for de to kort. Dette vidner om NVIDIAs evne til at levere høj ydeevne inden for stramme strømbudgetter.
Testsystem og Metodologi
For at sikre retfærdige og relevante resultater blev alle benchmarks udført på et robust testsystem designet til at afspejle en mainstream gaming-opsætning. Tests performedes på et Intel Core i5 6600K gaming-system, et populært valg blandt gamere. Operativsystemet var en 64-bit Windows 10 Pro Edition, hvor strømindstillinger var sat til 'høj ydeevne'. Tredjeparts baggrundsapplikationer blev deaktiveret, medmindre de var absolut nødvendige for testen.
Testsystem Specifikationer:
| KOMPONENT | SPECIFIKATION |
|---|---|
| PROCESSOR | Intel Core i5 6600K |
| BUNDKORT | ASUS Z170-A |
| CPU-KØLER | Cryorig C1 Top Flow |
| RAM | Crucial Ballistix Tactical @ 2666MHz 4x4GB Kit |
| GRAFIKKORT | MSI GTX 1050 2G OC og GTX 1050 Ti 4G OC |
| LAGER | Crucial MX200 250GB |
| STRØMFORSYNING | CORSAIR RM850X 850W |
| SKÆRM | 27″ DELL U2715H + LG 43UF680T 4K UHD TV |
| OPERATIVSYSTEM | Microsoft Windows 10 Pro |
Benchmark-værktøjer og Spil:
For at give et omfattende billede af ydeevnen blev en række populære spil og syntetiske benchmark-værktøjer anvendt. Resultaterne blev indsamlet ved opløsninger på 720p, 1080p, 1440p og 2160p, hvor det var relevant for det testede hardware. Følgende blev brugt:
- 3DMARK 2013 – Firestrike Presets
- Luxmark – OpenCL benchmark
- Aida64 Extreme Edition – GPGPU benchmark
- Overwatch – Ultra Settings | V-SYNC off
- Battlefield 4 – Ultra Settings | V-SYNC off
- Starcraft 2 – Extreme Settings | V-SYNC off
- DOTA 2 – Maximum Settings | V-SYNC off
- DIRT: Rally – Ultra Settings | V-SYNC off
- Project CARS – Maximum Settings | V-SYNC off
- The Elder Scrolls V: Skyrim – Ultra Settings | V-SYNC off
- The Witcher 3: Wild Hunt – Ultra Settings | HairWorks off | V-SYNC off
Ydelsen blev målt i Frames Per Second (FPS). Højere FPS betyder flere billeder gengivet per sekund, hvilket resulterer i en mere flydende og responsiv spiloplevelse. FPS-værdier blev registreret i spil ved hjælp af FRAPS under lineært gameplay for at sikre konsistens. Resultaterne inkluderer både gennemsnitlig FPS og 1% minimum FPS, som repræsenterer de mærkbare fald i spillet. Hvis et spil ikke understøttede FRAPS, blev det indbyggede benchmark-værktøj anvendt.
Syntetisk Ydeevne: GPGPU og OpenCL
Syntetiske benchmarks giver et standardiseret mål for grafikkortets rå regnekraft, uden den variation der kan opstå i faktiske spil. De er fremragende til at vise kortenes teoretiske maksimale potentiale. Her er resultaterne fra de syntetiske tests:
| BENCHMARKS | NVIDIA GTX 1050 2GB | NVIDIA GTX 1050 Ti 4GB | FORSKEL |
|---|---|---|---|
| 3DMark Firestrike 1080P | 6115 | 6663 | 9% Hurtigere |
| 3DMark Firestrike 1440P | 3193 | 3498 | 9.6% Hurtigere |
| LuxMark OpenCL | 1003 | 1118 | 11.5% Hurtigere |
| AIDA64 GPGPU Singe-Precision | 2129 | 2747 | 29% Hurtigere |
De syntetiske benchmarks viser tydeligt, at GTX 1050 Ti er den hurtigere af de to, med en ydelsesfordel på mellem 9% og 29% sammenlignet med GTX 1050. Især inden for GPGPU-ydelse (General-Purpose computing on Graphics Processing Units) skinner 1050 Ti igennem, med en rå ydelse på 2747 GFLOPS. Dette indikerer dens overlegne evne til at håndtere parallelle beregninger, hvilket er afgørende for mange moderne applikationer og spil.
Gaming Ydeevne: Den Ultimative Test
Mens syntetiske benchmarks er gode indikatorer, er det i spil, at et grafikkort virkelig skal bevise sit værd. Vi testede begge kort i en række populære titler for at give et realistisk billede af deres spilydelse i 1080p-opløsning. Alle spil blev kørt med 'Ultra Settings' og V-SYNC deaktiveret, medmindre andet er angivet.
| SPIL | NVIDIA GTX 1050 2GB | NVIDIA GTX 1050 Ti 4GB | FORSKEL |
|---|---|---|---|
| Overwatch 1080P | 95 FPS | 108 FPS | 13.7% Hurtigere |
| Battlefield 4 1080P | 59 FPS | 66 FPS | 11.9% Hurtigere |
| Starcraft 2 1080P | 200 FPS | 229 FPS | 14.5% Hurtigere |
| Dota 2 1080P | 125 FPS | 146 FPS | 16.8% Hurtigere |
| Dirt: Rally 1080P | 59 FPS | 65 FPS | 10.2% Hurtigere |
| Project: CARS 1080P | 58 FPS | 64 FPS | 10.3% Hurtigere |
| Skyrim 1080P | 101 FPS | 113 FPS | 11.9% Hurtigere |
| The Witcher 3 1080P | 30 FPS | 34 FPS | 13.3% Hurtigere |
| Gennemsnitlig FPS på testede spil | 90.875 FPS | 103.125 FPS | 13.5% Hurtigere |
Uden tvivl er GTX 1050 Ti det hurtigere kort, når det kommer til gaming. Det leverer i gennemsnit 13,5% højere ydelse på tværs af alle de benchmarkede spil. Især i titler som Dota 2 viser GTX 1050 Ti sin styrke med en imponerende føring på 16,8% over GTX 1050. Racing-spillene som Dirt: Rally og Project CARS viste de mindst gunstige forskelle, men stadig en solid forbedring for Ti-modellen.
Det er værd at bemærke, at selvom GTX 1050 Ti konsekvent er hurtigere, formår begge kort at levere spilbare framerates i de fleste titler ved 1080p, især hvis man er villig til at justere indstillingerne en smule ned. For dem der sigter efter en solid 60+ FPS oplevelse i de fleste titler med høje indstillinger, er GTX 1050 Ti dog klart at foretrække.
GTX 1050 Ti i Kontekst: Sammenligning med Ældre og Andre Kort
Ud over den direkte sammenligning med GTX 1050 er det også relevant at placere GTX 1050 Ti i et bredere perspektiv i forhold til andre grafikkort fra både ældre og lignende generationer. Dette giver et bedre billede af dets relative ydeevne på markedet.

- GTX 1050 Ti vs. GTX 750 Ti: Ifølge vores data er GTX 1050 Ti faktisk 8% langsommere end GTX 750 Ti. Dette kan virke overraskende, da 10-serien er nyere, men det illustrerer, at NVIDIAs naming scheme ikke altid direkte afspejler generationsfremgang i alle segmenter, især i budgetklassen.
- GTX 1050 Ti vs. GTX 760: Omvendt er GTX 1050 Ti 5.1% hurtigere end den ældre GTX 760. Dette viser en vis forbedring i effektivitet og ydeevne per watt i forhold til et højere rangeret kort fra en tidligere generation.
- GTX 1050 Ti vs. GTX 750: I forhold til sin 'rival' GTX 750 (ikke Ti-versionen) er GTX 1050 Ti markant langsommere. Dette understreger vigtigheden af at være præcis med modelbetegnelser, da selv små forskelle i navnet kan indikere store ydeevneforskelle.
- GTX 1050 Ti vs. GTX 950: En positiv nyhed er, at GTX 1050 Ti også var markant hurtigere end GTX 950. Dette placerer GTX 1050 Ti som en solid opgradering for dem, der kommer fra 900-seriens budgetkort.
Generelt har GTX 1050 Ti en gennemsnitlig relativ ydeevne i forhold til andre grafikkort i sit segment, hvilket indikerer, at det er et kompetent kort, men ikke nødvendigvis et banebrydende spring fremad i alle sammenligninger.
Pris-Ydelsesforhold og Konklusion
Efter at have gennemgået de mange benchmarks og tekniske detaljer, står det klart, at GTX 1050 Ti er det bedre ydende kort af de to. Det leverer en solid gennemsnitlig ydelse på over 60 FPS i de fleste af de testede titler ved 1080p, hvilket gør det til et fremragende valg for dem, der ønsker en flydende spiloplevelse uden at skulle skrue ned for indstillingerne.
Men er det det klare valg for alle? Ikke nødvendigvis. Et hurtigt kig på de aktuelle markedspriser afslører, at GTX 1050 Ti i bedste fald er omkring 20% dyrere end GTX 1050. Selvom det leverer en 13,5% hurtigere ydeevne, oversætter dette ikke altid til et bedre pris-ydelsesforhold, især når vi taler om budget-grafikkort.
GTX 1050 er på den anden side slet ikke et dårligt kort. Du kan opnå et lignende ydelsesniveau ved at skrue en smule ned for spilindstillingerne, hvilket kan være en acceptabel kompromis for mange budgetbevidste gamere. Det samme kan siges for GTX 1050 Ti, men dets højere pris kan være svær at retfærdiggøre for den relative ydelsesforbedring.
En vigtig pointe er GTX 1050 Ti's 4 GB VRAM. Selvom mere VRAM ofte er bedre, er 14nm GP107-chippen måske ikke ideel til at udnytte en 4 GB VRAM fuldt ud. Dette så vi også med R9 380's 2 GB og 4 GB modeller, hvor den større VRAM ikke altid førte til markant bedre ydelse, fordi GPU'en selv var flaskehalsen. For budgetkort i prisklassen omkring $100 er budget konge.
Med dette i tankerne vil vi klart anbefale GTX 1050 for dem, der ønsker den mest omkostningseffektive løsning. Ja, det er langsommere, men langt mere tolerabelt i forhold til prisen. Indtil GTX 1050 Ti justeres til en bedre pris, forbliver GTX 1050 2GB vores topvalg for budgetgamere. Valget afhænger i sidste ende af, hvor meget du er villig til at betale for en ekstra smule ydelse og en større VRAM-buffer, som måske ikke altid udnyttes fuldt ud.
Ofte Stillede Spørgsmål (FAQ)
Q: Er GTX 1050 Ti god til spil?
A: Ja, GTX 1050 Ti er et udmærket grafikkort til gaming i 1080p-opløsning, især for ældre og mindre krævende titler. Det kan køre mange moderne AAA-spil med acceptable framerates, ofte ved at justere grafiske indstillinger fra 'Ultra' til 'Høj' eller 'Medium'. Det leverer en solid 60+ FPS i mange populære spil.
Q: Hvad er forskellen mellem GTX 1050 og GTX 1050 Ti?
A: Hovedforskellene ligger i antallet af shader-enheder og VRAM-kapaciteten. GTX 1050 Ti har 768 shader-enheder og 4 GB GDDR5 VRAM, mens GTX 1050 har 640 shader-enheder og 2 GB GDDR5 VRAM. Dette giver GTX 1050 Ti en gennemsnitlig ydelsesfordel på omkring 13,5% i spil.
Q: Kan GTX 1050 Ti køre AAA-spil?
A: Ja, GTX 1050 Ti kan køre mange AAA-spil, men for de mest grafisk krævende titler (f.eks. The Witcher 3), skal du forvente at spille med indstillinger på 'Medium' eller 'Høj' for at opnå en stabil og flydende oplevelse (typisk over 30 FPS). Det er ikke et kort til 4K gaming eller ultra-indstillinger i de nyeste spil.
Q: Hvilket grafikkort er bedst til et lavt budget?
A: Baseret på vores analyse, og med et stramt budget for øje, anbefaler vi GTX 1050. Selvom det er langsommere end GTX 1050 Ti, tilbyder det en fremragende pris-ydelsesforhold. Den lavere pris gør det til et mere attraktivt valg for dem, der skal strække hver krone, og du kan ofte opnå lignende ydelse ved at justere spilindstillingerne en smule ned.
Q: Kræver GTX 1050 Ti ekstra strøm?
A: Nej, hverken GTX 1050 eller GTX 1050 Ti kræver ekstra strømkabler fra strømforsyningen. Begge kort trækker al deres nødvendige strøm direkte fra PCI-E-slottet, med en maksimal TDP på 75W. Dette gør dem meget velegnede til systemer med ældre eller mindre kraftige strømforsyninger.
Hvis du vil læse andre artikler, der ligner GTX 1050 Ti vs. GTX 1050: Det Ultimative Dyk, kan du besøge kategorien Teknologi.
